Podruhy tygra

21. listopadu 2007 v 15:24 | Dany |  Tygři

Jaké jsou vlasně podruhy tygra a proč a jak se liší?
Rozdílnost poddruhů


Různé poddruhy tygra mají poněkud různé vlastnosti. Obecně, samci mohou vážit mezi 150 a 310 kilogramy a samice mezi 100 a 160. Samci jsou dlouzí asi 2.6 a 3.3 metry a sanice největší je však tygr usurijský. Barva podkladu může být od žluté až oranžovohnědé až červené, s bílými oblastmi na hrudi, krkem a vnitřkem noh. Obyčejná recesivní varianta je bílý tygr, který se může vykřížit správnou kombinací rodičů. Černí nebo melanistic tygři byli viděni, ale žádný živý vzorek někdy byl vyfotografován Také v existenci být zlatý tygři mourovaté kočky (také nazíváni zlatými tygry nebo tygry mourovaté kočky) který měli zlatý odstín, u normálních tygrů a poddruhů, které jsou hnědé. Tato změna v barvě je velmi vzácná, a jediný zlatí tygři existují nowadays, všichni v zajetí.

Tygr Bengálský (Panthera tigris tigris)

Nalézá se v Bangladéši, Bhutanu, Číně, Indii a Nepálu. Odhadovaná divoká populace toto poddruhu je 2000 jedinců až 4600, většina žije v Indii. Tito tygři jsou pod hrozným tlakem, protože se stále zmenšuje jejich přirozené prostředí. Další jejich útrapou jsou pytláci a to jen kvůli Čínské medicíně (ve zvláštních lécích ). To vše si vyžádalo "Projekt Tygr" Ind, který začal v roce 1972, ale měl jen malý úspěch jak ochránit tento poddruh. Je to velká rasa, má méně husté pruhování a žluto až oranžovohňedý podklad. Tento podruh má na svědomí nejvíc případů lidožrouctví, to je špíš tím, že právě jeho území narušuje člověk, nejvíc v podobě (rybářů, kteří zde loví ryby a podobných lidí) stavy tygrů bengálských.
Tygr jedlík
Nejčastěji z tygrů na člověka útočí bengálští tygři. Počet obětí jediného zabijáka dosahuje několika set, slavná champawatská tygřice sežrala v Bengálsku 430 lidí, z nichž 234 ulovila během pouhých čtyř let. Při střetu s tygrem platí: neutíkat, nekrčit se ani si nehrát na mrtvého - jinak v mžiku ucítíte na krku smrtelné zahryznutí. Zůstaňte na místě, máchejte rukama a křičte. Pokud máte na sobě kabát, roztáhněte ho, budete vypadat větší. A když tygr zaútočí, udeřte ho do očí ... Panický běh nemá význam - tygr dokáže běžet rychlostí až 56 km za hodinu, zatímco nejrychlejší člověk nepřesáhl rychlost 38 km za hodinu.Ale většína obětí jsou však rybáři a otatní zdejší obyvatelé ,kteří i přes výstrahy narušují tygrovo území. Tygr je zvíře nepředstavitelné síly. Jednou byl viděn dospělý jedinec, jak táhne mrtvolu gaura, se kterým nedokázalo hnout 9 mužů. Jelikož gaur váží jednu tunu, táhl tak tygr pětinásobek svojí vlastní váhy. Doskočit dokáže tygr až 9 m.

Stavy tygra bengálského

Stavy tygra bengálského

Tygr ussurijský


(Panthera tigris altaica)

Nyní žije jen ve velmi omezené části východního Ruska. Odhadovaný počet je 150 až 400 kusů těchto tygrů v divočině. Toto vede jen k jedinému k příbuzenskému křížení což má za následek různé nemoci dědinné choroby atd.
Tygr Balijský

(Panthera tigris balica)
Tygr Balijský se vyskytoval jen na ostrově Bali. Tito tygři byli loveni proto aby byly vyhubeni- poslední Bajíjský tygr byl zabit Sumbar Kima, na západ od Bali dne 27 září, 1937 ,byla dospělá samice. Žádný Balijský tygr nebyl nikdy držen zajetí.
Byl nejmenším poddruhem
Samci: 2.2 - 2.31 m ; 90 - 100 Kg.
samice: 1.91 - 2.11 m ; 65 - 80 Kg.Tygr Indočínský

(Panthera tigris corbetti)
Žije v Kambodži, Číně, Laosu, Malajsii, Myanmaru, Thajsku a Vietnamu. Odhady jeho populace odhadují na 1200-1800, ale je pravděpodobné, že počet je nižší než uváděná čísla. Největší populace je v Malajsii, kde je pytlačení přísně kontrolované, ale všechny existující populace jsou v extrémním nebezpečí díky zmenšování životních prostředí. Ve Vietnamu, téměř tři řtvrtiny tygrů skončily jako zásoby pro lékárny Číňanů a navíc je zde tygr brán jako zdroj peněz pro chudé.
Je menší než tygr indický a barva srsti je tmavší červenohnědá.Tygr Sumaterský

(Panthera tigris sumatrae)

Nalézá se na indonéském ostrově Sumatra. Divoká populace je odhadována mezi 400 a 500 zvířat. Přežívá převážně v pěti národní parcích. Nedávné genetické testování odhalilo přítomnost jedinečných genetických znaků, což signalizovalo, že se může vyvinout do odděleného druhu. Toto vedlo k návrhům, že Sumaterští tygři by měli mít větší přednost pro ochranu než některý jiný poddruh. Ničení lokalit je hlavní hrozba pro existující populaci tygrů. Je to nejmenší žijící tygr skořicově hnědý s četnými úzkýmy pruhy.


Tygr Javanský

(Panthera tigris mondaica)


Vyskytoval se jen na ostrově Java. Odhaduje se, že tento tygr byl vyhuben kolem osmdesátých let díky výsledekům lovu a ničení lokalit, ale zánik byl extrémně pravděpodobný už od padesátých lét, kdy jeho počet byl odhadován na méně než 25 tygrů v divočině. Poslední jedinec byl uviděn v roce 1979.


Tygr Jihočínský

(Panthera tigris amoyensis)

Je pravděpodobné, že poslední známý divoký Jihočínský tygr byl zastřelen v roce v 1994 a žádní jiní živí tygři již nebyli viděni v jejich přirozeném prostředí. V roce 1959, Mao Zedong prohlásil tygra za škůdce a čísla rychle spadla z 4000 přibližně na 200 (v roce 1976). V roce 1977 čínská vláda změnila názor a zakázala zabíjení divokých tygrů, jenže toto rozhodnutí přislo příliš pozdě. Nyní je počet asi 59 jedinců Jihočínského tygra, všichni žijí v čínských zoologických zahradách, ale všichni jsou původně jen ze šesti původních jedinců. Bohužel proto je zánik velmi pravděpodobný.Tygr kaspický

(Panthera tigris virgata)

Tento poddruh byl vyhuben koncem 60.let. Poslední jedinec byl viděn v roce 1968. Vyskytoval se v Afghánistánu, Íránu, Iráku, Pákistánu, Rusku a Turecku.
Základní vlastnosti: Byl spíše vetší rasou tygra, jenž měl nápadně bílé břicho a dlouhé licousy.
Tygr bílý

Historie bílých tygrů

Bílý tygr má svůj původ v Indii. Základem chovu byl samec Mohan (starý asi 9 měsíců) odchycený přírodě roku 1951 a původně chovaný v soukromém zooparku maharadži z Rewy.Když Mohan dospěl byl spářen se žlutou tygřicí Begum, která pocházela ze stejné oblasti jako Mohan. Begum porodila několik mláďat, která měla červenooranžovou barvu, ale se sklonem k bílé barvě po otci. Mohan byl později spářen s jednou ze svých dcer Radhou, která v roce 1958 vrhla 4 bílá mláďata - jednoho samce a tři samice.Postupným pářením mezi bílými tygry a tygry s vrozeným sklonem k bílé barvě se zvětšil rod bílých tygrů chovaných v zajetí. Během 60. let došlo k prvnímu exportu bílých tygrů do Evropy a do USA.Mohan, který je považován za původce všech bílých tygrů ve světových zoologických zahradách se dožil 18 let a zemřel v roce 1969.
Bílý tygr se řadí do poddruhu bengálských tygrů. Základní zbarvení je čistě bílé až lehce krémové, příčné pruhy jsou hnědé až hnědavě šedé. Oči však nejsou červeně zbarvené jako u pravých albínů, ale jsou jasně modré. Bílé zbarvení zvíře opticky zvětšuje a tak se bílý tygr zdá návštěvníkům velmi mohutný.
Park ZOO Eskilstuna (Švédsko) nám koncem roku 1993 nabídl deponaci svých dvou mláďat, samce a samičky, kteří se narodili v této ZOO v roce 1992, kdy jejich matka Flurry vrhla tři mláďata, která byla pojmenována Columbus, Ferdinant a Isabella.


Do naší ZOO byli přivezeni Columbus a Isabella 21.7.1994, nejdříve byli zapůjčeni a v roce 1995 se stali naším majetkem. Dnešní počet bílých tygrů žijících v zoologických zahradách je odhadován přibližně na 100 kusů, zatímco bílí tygři žijící ve volné přírodě, byli vyhubeni již před několika desítkami let. Plány na znovuobnovení výskytu bílých tygrů ve volné přírodě v místech, kde se původně vyskytovali existují, byly diskutovány, ale prozatím se neuskutečnily.


 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Anna Anna | E-mail | Web | 25. října 2009 v 21:32 | Reagovat

Máš nádherný blog,což je patrně ještě slabý pojem...Jednoznačně dokonalé.Pěkné fotografii i doplňující text...bez chyby. :-D

2 Anna Anna | E-mail | Web | 25. října 2009 v 21:34 | Reagovat

Tip:když tu už máš bílého tygra,doporučuji doplnit článkem o černé anomálii.V češtině jich sice moc není,ale můžeš čerpat z mého blogu v rubrice mutace šelem nebo si to přeložit přez google. :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama