Saluka (perský chrt)

7. prosince 2007 v 19:32 | Dany |  S

Saluki, Perský chrt (Arabian Hound)
Saluki je důstojný společník, dobrý hlídač, výborně si rozumí s dětmi. Vyznačuje se pevným zdravím, čistotou a oddaností svému pánovi.

ANGLICKÝ NÁZEV:
Saluki, Arabian Hound, Gazell Hound, Persian Greyhound

PŮVOD:
Saluki byl vyšlechtěný na Blízkém východě, pro lov gazel. Název dostal podle města Saluk na jihu Arabského poloostrova. Saluki je jedním z nejstarších psích plemen. Zobrazení psů podobných Saluki se nacházejí již v hrobkách starověkých egyptských faraonů. Saluki je z plemen, orientujících se při lovu zrakem, nejvzácnější. Pes je schopný vyvinout neuvěřitelnou rychlost, která se vyrovná rychlosti arabského hřebce. Plemeno bylo roku 1922 uznáno "Anglickým kynologickým klubem".

POPIS:
Saluki je plemenem krátkosrstých loveckých psů. Jiný název je "Perský chrt".
Saluki je ztělesněním graciéznosti a půvabu, současně však zosobňuje typ psa - lovce, schopného neobyčejné rychlosti a vytrvalosti při pronásledování a usmrcování kořisti. Stavbu těla má vyváženou, hruď hlubokou a mírně zploštělou. Oči jsou velké, tmavé a oválné. Hlavu má dlouhou a úzkou, mezi ušima širokou. Nos je černý nebo hnědý. Uši jsou dlouhé a pohyblivé, zavěšené a k hlavě přiléhající, kryté dlouhou, hedvábnou srstí. Ocas má dlouhý, hladký, nízko nasazený, spuštěný dolů v mírném oblouku, je pokrytý dlouhou hedvábnou srstí, zvláště na konci dobře osrstěný.
VÝŠKA:
Saluki má v kohoutku 58 až 71 cm, fenky jsou proporcionálně menší.
VÁHA:
Saluki váží v rozmezí 14 až 25 kg. (Standard FCI váhu neuvádí.)


SRST:
Salui má hladkou a měkkou srst, hedvábné struktury. Na nohách a zadní straně stehen je jakoby zpeřená. Zpeřená je také u dospělých psů na krku a u štěňat na ramenou. Zbarvení je: bílé, krémové, žluté, zlatavě červené, červenavě plavé, černé, šedé se znaky a kombinace uvedených barev. Jakékoliv zbarvení nebo kombinace barev jsou přípustné.
CHARAKTER:
Saluki je důstojný společník, dobrý hlídač, výborně si rozumí s dětmi. Před cizími lidmi je rezervovaný, ne však nervózní nebo agresivní. Vyznačuje se pevným zdravím, nezapáchá, je čistotný a co je nejdůležitější - je oddaný svému pánovi. Saluki je důstojný, inteligentní a nezávislý pes.

PÉČE:
Saluki potřebuje velkou fyzickou zátěž a dostatečné procházky ve volné přírodě. Péče o srst není náročná.
PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
Saluki se průměrně dožívá 12 let.


VYUŽITÍ PŮVODNÍ:
Lovec gazel.
VYUŽITÍ DNES:
Společník a naháněč zajíců.


PLEMENO:
FCI X. - Chrti.
Sekce 1 - Chrti.
Bez pracovní zkoušky.OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
SA


ČÍSLO STANDARDU:
269/ 29. 11. 2000 (Velká Británie)DATUM PUBLIKOVÁNÍ PŮVODNÍHO STANDARDU:
25. 10. 2000 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 firelady firelady | 26. listopadu 2012 v 10:59 | Reagovat

Ja miluju chrty ale hlavně miluju saluky!!! :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama