Školství v Irsku

9. prosince 2007 v 11:37 | Dany |  Ireland...♥

Školství v Irsku

Školství je v Irsku řízeno Ministerstvem školství a vědy. Povinná školní docházka je od šesti do patnácti let. Děti ve věku čtyř a pěti let často navštěvují třídy předškolního vyučování na základních školách.
Základní školy se dělí na běžné základní školy, speciální školy a soukromé základní školy. Finanční prostředky pochází jednak od státu a na jejich činnost přispívají také místní úřady. Při výuce je prosazován přístup orientovaný na žáka, v jeho rámci je učební osnova přizpůsobena potřebám a zájmům daného žáka. Ze základní školy žáci odcházejí většinou ve věku 12 let.


Systém středoškolského vzdělání

Středoškolská výuka se skládá z tříletého nižšího cyklu, po něm následuje dvouletý nebo tříletý vyšší cyklus. Po prvních třech letech studenti vykonávají zkoušku, po jejím absolvování získají tzv. Junior Certificate.
V rámci vyššího cyklu existuje volitelný program přechodného roku, po jeho absolvování si studenti mohou zvolit jeden ze tří dvouletých programů ukončených zkouškou, ve které získají tzv. Leaving Ceritificate.
  • Irské střední školy se dělí do několika skupin:
  • střední školy (voluntary secondary school) - nejrozšířenější typ, učí se na nich asi 60% irských středoškoláků. Jsou to soukromé školy, většinou církevní, ale až z 90% jsou financovány státem.
  • odborné školy (vocational school) - zaměřují se na výuku konkrétních odborných oborů (technikých, ekonomických atp.) Financování probíhá prostřednictvím státního grantového systému. Tyto školy navštěvuje asi čtvrtina irských středoškolských studentů.
  • obecní školy (community school) - jsou financované a řízené přímo státem
  • všeobecné školy (comprehensive school) - jsou rovněž majetkem státu, ale jsou spravovány jiným správcem (např. církví)
Po dokončení středoškolské docházky mohou následovat odborné kurzy a další školící programy. Existují i učňovské kurzy v oblastech strojírenství, stavebnictví, tiskařství i výroba nábytku.

Vysoké školy

Vysoké školy jsou většinou financovány státem, ale řídí se samy. Udělují bakalářské, magisterské a doktorské tituly, účastní se výzkumu v celé řadě oborů, organizují programy pro denní a dálkové studium.
V Irsku jsou čtyři univerzity: University of Dublin (Trinity College), National University of Ireland - NUI, University of Limerick a Dublin City University.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kacz Kacz | Web | 9. prosince 2007 v 11:47 | Reagovat

To maj dobrý..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama