Vynikající osobnosti pocházející z Irska

9. prosince 2007 v 11:39 | Dany |  Ireland...♥

Vynikající osobnosti pocházející z Irska

Svatý Patrik (385 - 461)

Narodil se v jihovýchodní Británii (někde se ovšem místem narození úvádí Skotsko). V 16 letech byl přivezen do Irska jako otrok piráty, kteří se jej zmocnili v jedné z římských osad. Po nějakém čase z otroctví uprchl a po studiích v Galii se vrátil roku 432 jako misionář na irský ostrov. Prý proto, že se mu ve snu zjevily irské děti a prosily, aby se vrátil. Postupně se mu podařilo obrátit na křesťanství téměř celý ostrov tak mírumilovně, že se nedochoval záznam ani o jediném mučedníkovi. Svatý Patrik je jednou z mála náboženských postav uznávaných katolíky i protestanty.
(Data jeho života se z různých zdrojů mírně liší.)
  • Svátek sv. Patrika se stal nejoblíbenějším svátkem Irů, slaví se 17. března a to nejen v Irsku, ale také v USA, na Novém Zélandu a v mnoha dalších zemích. Oslavám vévodí zelená barva a černé irské pivo.
Daniel O´Connell (1775 - 1847)

Byl členem přehlížené skupinky irských politiků, kteří zasedali v britském parlamentu od roku 1801. Roku 1829 byl zvolen poslancem, ačkoliv to jeho vyznání neumožňovalo (byl katolík). Jenže britská vláda ustoupila vzrůstajícímu tlaku irských katolíků a zrušila všechna omezení, která se jich týkala. Tím vstoupil O´Connell od historie jako "Osvoboditel".

Arthur Guinness (1725 - 1803)

V roce 1759 založil slavný pivovar St James's Gate Guinness Brewery v Dublinu, před tím již vařil pivo v Leixlipu. Dnes je tento pivovar v Dublinu největším irským pivovarem a vůbec jedním z největších na světě. Dnes produkuje asi 83 milionů hektolitrů piva ročně. (To znamená asi 45,5 milionu piv denně!) Černé pivo značky "Guinness" se stalo doslova synonymem Irska.
I slavná Guinnessova kniha rekordů je pojmenována podle tohoto pivovaru. Její první vydání v roce 1954 totiž inicioval (a tedy celý projekt vymyslel) výkonný ředitel pivovaru Sir Hugh Beaver, jako příručku pro rozsuzování hospodských pří o tom, kdo je nejrychlejší, největší a podobně.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kachňa Kachňa | 18. března 2009 v 19:44 | Reagovat

Mám hloupou otázku (nezabíjej mě!!) : Cheš se přestěhovat do samostanýho Irska nb do tý části, která patří Velký Británii?

2 Aily Aily | 21. března 2009 v 10:43 | Reagovat

Na jih, jak ty říkáš - do samotnýho Irska...

Nejhezčí je to v Dinglu... :)

3 Kachňa Kachňa | 22. března 2009 v 13:23 | Reagovat

my máme ve škole učitele na anglickou konverzaci, kterej je z Irska....s tim by sis pokecala..:D ale nwm odkaď je...taky odněkud z jihu....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama