Barbet

28. ledna 2008 v 18:42 |  B

Barbet (French Water Dog)

Barbet je velice temperamentní, není však agresivní, ani nervózní. Je to povolný, vyrovnaný, přívětivý, učenlivý a poslušný pes.

Foto: Barbet

ANGLICKÝ NÁZEV:
angl.: French Water Dog, Barbet


PŮVOD:
Barbet je velmi starodávné plemeno, známé již ze 14. století, které se po celá staletí téměř nezměnilo. Barbet je jedním z nejstarších francouzských plemen, jeho původ však není zcela jasný. Říká se, že vznikl ze středověkých vodních psů, pudla, ale i dlouhosrstých ovčáků (Briarda, Bearded kolie apod.), o čemž svědčí mnohé odkazy o nich a kresby ve starých knihách.


POPIS:
Barbet má vodě vzdornou, typickou, tzv."ovčí srst", díky které se ve vodě krásně pohybuje. Barbet velice připomíná současného pudla, který dlouho nebyl stříhán. Současné výstavní Barbety se také podle vzoru pudla stříhají. Předpokládáme, že předci Barbeta byli také kadeřavý Bišonek a někteří ovčáci. Barbet je středně velký, pes má v kohoutku 58 cm, fena má v kohoutku 53 cm, hmotnost se pohybuje v rozmezí 15 až 25 kg. Má delší, huňatou, plstnatou a zvlněnou srst, která může tvořit lokny, provázky a zplstnatělá místa a pokrývá celý povrch těla. Takovýto "kožich" Barbeta dobře ochraňuje od špatného počasí a studené vody. Zbarvení je: čistě černé, šedé, hnědé, rezavé, plavé, bílé nebo promísené, se znaky nebo bez, často bývají i smíšené. Silné, okrouhlé tlapy jsou velice dobře přizpůsobeny pro pohyb ve vodě.

Foto: Barbet


VÝŠKA:
Pes má v kohoutku minimálně 58 cm.
Fena má v kohoutku minimálně 53 cm.


VÁHA:
Barbet váží v rozmezí 15 až 25 kg. (Standard FCI hmotnost neuvádí.)


SRST:
Barbet má dlouhou, zvlněnou a kadeřavou srst, zformovanou do provázků. Je hustá a zvláštností tohoto plemene je, že pokrývá celé tělo. Od nepaměti byl Barbet, pro usnadnění jeho práce a životního stylu stříhán. Podle toho, k čemu je Barbet využíván, může také různorodě vypadat. Říkám, že má "ovčí srst". Srst má zbarvení: černé, šedé, kaštanové hnědé, srnčí červení, pískové, bílé nebo strakaté. Všechny odstíny srnčí červené jsou dovoleny. Upřednostňuje se, aby byla srst v rovnoměrném odstínu zbarvení..

Foto: Barbet


CHARAKTER:
Barbet je velice temperamentní, není však agresivní, ani nervózní. Je to povolný, vyrovnaný, přívětivý, učenlivý a poslušný pes. Barbet miluje vodu a je specialistou na vodní práce a lov vodních ptáků, nevadí mu ani kopání v ledové vodě. Je naučen přinášet postřelenou zvěř. Díky své rozhodnosti, loveckému instinktu a schopnostech v aportování, bývá Barbet lovci i na zemi vynikajícím pomocníkem. Svému pánovi je velice oddaný, je také výborným společníkem.


PÉČE:
Pokud je Barbet chován v bytě, jeho srst vyžaduje důkladnou péči.


PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
Barbet se průměrně dožívá 12 až 14 let..

Foto: muj milacek


VYUŽITÍ PŮVODNÍ:
Aportér z vody.


VYUŽITÍ DNES:
Lovecký pes a společník.


PLEMENO:
FCI VIII. - Retrívři, slídiči a vodní psi
Sekce 3 - Vodní psi.
S pracovní zkouškou.


OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
BAR


ČÍSLO STANDARDU:
105/ 08. 07. 1999 (Velká Británie)


DATUM PUBLIKOVÁNÍ PŮVODNÍHO STANDARDU:
08. 07. 1999

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ehtthe Ehtthe | E-mail | 25. července 2011 v 17:47 | Reagovat

chova nekdo barbety u nas v CR?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama