Elijah Wood

5. ledna 2008 v 18:05 | Dany |  Další herci

Elijah Wood
Datum narození: 28.01.1981
Místo narození: Cedar Rapids, Iowa, USA
Znamení: Vodnář

Životopis:
Elijah se narodil jako druhý syn matky Debrah a otce Warrena Wooda. Jeho talent se projevil již na základní škole, když v roce 1987 účinkoval v pěveckém sboru "The Sound Of Music" na každoročním festivalu základní školy. Následující rok získal hlavní roli v "The Wizard Of Oz", dalším hudebním představení v jeho škole, které bylo součástí festivalu "Hooray for Hollywood."Když jednoho dne viděla Eliahova matka televizní reklamu, řekla si, že by mohl začít dělat nějakou podobnou práci pro televizi. Tak jej v sedmi letech zapsala do místní modelingové školy Avant Studios. O půl roku později jela se svým synem zúčastnit se konkurzu pro mezinárodní modelingovou a talentovou asociaci "International Modeling and Talent Association" do Los Angeles. Pro Eliaha to bylo poprvé, co se dostal do Kalifornie. Snahu jeho matky vystihuje Eliahovo tvrzeni, že měla velkou zásluhu na jeho začínající kariéře. Na konkursu bylo přes 200 dětí a 300 nadějných talentů do 30 let. Eliah na sebe natolik upoutal hlavního manažera, který o něj začal více zajímat. Po několika dnech jej Elijahův talent natolik oslnil, že mu nabídl možnost stát se hercem. Eliah neváhal a nabídku přijal. Kvůli jeho kariéře se rodina přestěhovala do Los Angeles, ačkoliv se to může zdát ukvapené, toto rozhodnutí se velmi vyplatilo.Již krátce poté získal první práci na videoklipu Pauly Abdul "Forever Your Girl". Brzy získal první filmové roli ve filmech Návrat do budoucnosti 2 "Back to the Future Part II" (1989) a "Internal Affairs" (1990) s Richardem Gerem. Svou první významnější roli získal v dramatu Prázdniny v ráji "Paradise" (1991) , kde si zahrál desetiletého Willarda Younga. Kladnou kritiku obdržel za roli Nata Coopera ve filmu Věčně mladý "Forever Young" (1992) po boku Mela Gibsona a za roli Mika ve filmu Červená vážka "Radio Flyer" (1992). V Dobrodružství Hucka Finna "The Adventures of Huck Finn" si zahrál hlavní roli malého chlapce Hucka Finna.Další významnou roli získal ve filmu Strom snů "The War" (1994) po boku Kevina Costnera. Po úspěšném začátku se jeho kariéře přestalo dařit tak jak by chtěl. Filmy, kde se objevoval měly negativní kritiku a jejich zisky byly mizerné. Eliah se přesto nevzdával a pokračoval, ale ani film "Flipper" (1996) nebyl žádným zlepšením. Obrat nastal ve filmu "The Ice Storm" (1997) , který byl velmi úspěšný, což pomohlo kladně nasměrovat kariéru mladého herce. Nasměrován byl do role ve velkorozpočtovém snímku Drtivý dopad "Deep Impact", který se stal dle očekávání velmi úspěšným a z Eliaha se pomalu, ale jistě stávala Hollywoodská celebrita. Po několika další významných filmech jako "Black & White" (1999) a Řetěz bláznů "Chain of Fools" (2000), přichází absolutní bomba. Byl vybrán jako hlavní představitel Froda v trilogii Pána Prstenů, adaptaci J.R.R. Tolkiena.


V prvním tříhodinovém filmu Pán prstenů 1 - Společenstvo prstenu "The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring" (2001) prokázal své skvělé herecké schopnosti po boku Iana McKellena, Cate Blanchett a Liv Tyler. Film se stal po svém uvedení do kin absolutní jedničkou, která bořila statistiku nejen v návštěvnosti, ale i tržbách.
Z Elijaha se spolu s Ianem McKellenem (Gandalf - čaroděj), Viggo Mortensenem (Aragorn řečený Chodec - člověk), Liv Tyler (Arwen - elfka) a Orlando Bloomem (Legolas) stali celebrity, které jsou středem zájmu všech světových médií. Druhé pokračování Pán prstenů 2 - Dvě věže "The Lord of the Rings: The Two Towers" (2002) kopíruje vývoj prvního a stává se opět jedničkou. Třetí pokračování s názvem Pán prstenů 3 - Návrat krále "The Lord of the Rings: The Return of the King" mělo také ohromný úspěch...


V roce 2005 ho režisér Robert Rodriguez obsadil do svého velice úspěšného filmu Sin City - město hříchu. Objevil se zde jako děsivě klidný kanibal Kevin v povídce Drsný sbohem. Tato role znamenala naprostou změnu žánru pro Elijaha Wooda. Woodovi se na této roli líbily bojové scény, kdy byl zavěšen do popruhů a mohl dělat různé druhy výkopů a výskoků. Postava Kevina je brutální, ale dle Woodových slov má i svoji duši. Nachází určité uspokojení v zabíjení a pojídání lidí. V podstatě tak hledá lásku.Kontakt :

Elijah Wood
c/o Nicole David
William Morris Agency
One William Morris Place
Beverly Hills California 90212
USA
Filmografie

Jako herec2007 -Spy Kids 3-D: Game Over role:
The Guy
2006 -Atentát v Ambassadoru (Bobby) role:
William Avary
2006 -Happy Feet role:
Mumble
2006 -Mohel-Me-Not: Part 1 role:
Freak Mart Squirrel
2005 -Naprosto osvětleno (Everything Is Illuminated) role:
Jonathan Safran Foer
2005 -Hooligans (Green Street Hooligans) role:
Matt Buckner
2005 -Pán fanoušků: Společníci Prstenu (Ringers: Lord of the Fans) role:
sám sebe
2005 -Sin City - město hříchu (Sin City) role:
Kevin
2004 -Věčný svit neposkvrněné mysli (Eternal Sunshine of the Spotless Mind) role:
Patrick
2003 -Spy Kids 3D: Game Over role:
The Guy
2003 -Pán prstenů: Návrat krále (The Lord of the Rings: The Return of the King) role:
Frodo
2002 -Dobrodružství Toma Palečka a Malenky (Adventures of Tom Thumb and Thumbelina, The) role:
Tom Thumb
2002 -Prach a popel (Ash Wednesday) role:
Sean Sullivan
2002 -Pán prstenů: Dvě věže (The Lord of the Rings: The Two Towers) role:
Frodo Baggins
2002 -Sladkých 17 (Try Seventeen) role:
Jones
2001 -Pán prstenů: Společenstvo prstenu (The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring) role:
Frodo Baggins
2000 -Řetěz bláznů (Chain Of Fools) role:
Mikey
1999 -Černá a bílá (Black and White) role:
Wren
1998 -Drtivý dopad (Deep Impact) role:
Leo Beiderman
1998 -Fakulta (Faculty, The) role:
Casey Connor
1997 -Ledová bouře (Ice Storm, The) role:
Mikey Carver
1997 -Oliver Twist role:
The Artful Dodger
1994 -Strom snů (War, The) role:
Stu Simmons
1992 -Věčně mladý (Forever Young) role:
Nat Cooper
1990 -Avalon (Avalon) role:
Michael Kaye
1990 -Vnitřní záležitosti (Internal Affairs) role:
Sean Stretch
1989 -Návrat do budoucnosti II (Back to the Future Part II) role:
Video Game Boy


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama