Barzoj

23. února 2008 v 15:18 | Dany |  B


Barzoj - Ruský chrt (Borzoi - Russian Hunting Sighthound)

Foto: Barzoj - Ruský chrt-Chovatel: Alena Portešová

Barzoj - Ruský chrt vyžadují delší procházku ve volné příroděANGLICKÝ NÁZEV:
rus: Borzoj, Russkaya Psovaya Borzaya - Barzoď; angl. Borzoi - Russian Hunting Sighthound

Foto: barzoj-výstava psů 2007 v praze


PŮVOD:
Barzoj, je pozoruhodné plemeno starodávných psů, známé již z dávnověku. Původem pochází z Arábie, odkud se rozšířil do starodávného Egypta a do jiných zemí, o čem svědčí mnohé nástěnné malby Barzojů na reliéfech egyptských pyramid a rozvalinách starověké Asýrie. V době křížových výprav byli tito psi dovezeni do Evropy, kde se těšili velké popularitě mezi feudálními odborníky. Na území Ruska byli dostatečně rozšířeni již v době Kyjevské Rusi a obyvatelé střední Asie s nimi po dlouhou dobu lovili, a to až do příchodu prvních vlastníků půdy - zemědělců.
Barzoj (Ruský chrt) se vyznačuje charakteristickým tvarem těla, má dlouhé a velmi tenké nohy, výjimečně rychlý běh a vynikající bystrozrakost. Na širokém prostranství již z daleka vidí hýbající se zvěř, což svědčí o lovu "po zraku" a beze zbraní.

Foto: CHRT NA HORÁCH-MUSÍM TO VYDÝCHT !


POPIS:
Existuje přibližně 20 plemen chrtů: Grejhaund, Rirhaund, Saljuki, sSjuki, Afgán, Afgánský původní chrt, Jižní ruský chrt, Ruský psí chrt, Tazy a další. Tito psi jsou suché tělesné konstituce, s lehkou kostrou, nádhernými tvary, dlouhým ostrým čumákem, úzkou a hlubokou hrudí, silně vtaženým břichem a dlouhými tenkými a pevnými nohami - ztělesňují krásu, půvab, ladnost a eleganci. V současných podmínkách se chrti rozmnožují všemi směry, avšak k honu se již v USA, Kanadě, Španělsku, Rusku a v jiných zemích nepoužívají, neboť jsou známí především jako sportovně společenští psi. V mnoha zemích Evropy a Ameriky a také v Austrálii se chrti zúčastňují závodu v běhu za umělým zajícem. Honit se s chrty je obyčejně vrchol, proto se využívá najednou chov dvou až tří psů.

000000000000000000000001


VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 75 až 85 cm.
Fena má v kohoutku 68 až 78 cm.


VÁHA:
Barzoj váží v rozmezí 35 až 48 cm. (Standard FCI váhu neuvádí.)

Foto: krasavec-výstava psů 2007 v praze


SRST:
Barzoj má hadvábnou, měkkou kratší a zvlněnou srst. Na hlavě uších a končetinách je srst hedvábná, ale těžší, kratší a přiléhající. Na těle je srst vcelku dlouhá, zvlněná, v oblasti ramenou a lopatek vytváří jemnější kadeře. Na žebrech a stehnech je srst kratší, na ocasu delší. Přípustné jsou všechny barevné kombinace zahrnující hnědou, čokoládovou. Typická je na tlamě černá maska.


CHARAKTER:
V běžném každodenním životě má Barzoj tichý a vyvážený charakter. Při hraní je však nájednou vzrušený. Má ostrý pohled, který vidí velmi daleko. Jeho reakce jsou prudké. Tito ušlechtilí psi si stále udržují svoji důstojnost a nezávislost.

Foto: krasavec-výstava psů 2007 v praze


PÉČE:
Barzoj vyžaduje delší procházky ve volné přírodě.
PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
Barzoj se průměrně dožívá 11 až 13 let.

Foto: na výletě-Natalma z Palatinu


VYUŽITÍ PŮVODNÍ:
Lovec vlků.
VYUŽITÍ DNES:
Společník.


Obrázok “http://www.hafici.cz/ir/images/Gallery2Module/UniverzalniKatalogModule/UK-Seznam-psu/barzoj4.igallery.image0000392--550x420.jpg” sa nedá zobraziť, pretože obsahuje chyby.PLEMENO:
FCI X. - Chrti.
Sekce 1 - Chrti.
Bez pracovní zkoušky.

Foto: Barzoj-Jessie a její kamarádka :)


OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
B
ČÍSLO STANDARDU:
193/ 02. 04. 2001 (Velká Británie)

Foto: ICH Avar Bistkupstwo-7-mi násobný šampion krásy Avar Bistkupstwo s jedním ze svých pohárů..


DATUM PUBLIKOVÁNÍ PŮVODNÍHO STANDARDU:
13.03. 2001


 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama