Bryan Adams

27. února 2008 v 10:45 | Dany |  Další zpěváci
Bryan Adams

Bryan Adams

zpěvák

Datum narození: 05.11.1959
Místo narození: Kingston, Ontario, Kanada
Znamení: ŠtírŽivotopis:
Raná léta (1959-77)
Bryan Adams,narozen 5.listopadu 1959 v Kingstonu (Ontario, Kanada) jako syn diplomata, strávil své dětství v Evropě, mimo jiné také v Rakousku Když mu bylo asi 12 let, jeho rodiče se rozvedli a Bryan se stěhoval se svou matkou do Vancouveru.

"Během mých divokých časů",vypráví epizodu,kterou v roce 1991 zužitkoval v písni House Arrest, "ve Vancouveru nebyla žádná diskotéka nebo nějaké jiné místo,kde se mohl člověk pobavit. Proto jsme slavili naše party doma,jakmile někdo měl volnej bejvák. Led Zepellin v gramofonu,věž na desítku a jelo se. Jednou byla však jedna taková party u mě doma ukončená policajty..."

"Ale už tehdy jsem měl jasné představy o tom,co chci v životě dělat", říká Bryan Adams. "a když jsem měl za sebou šestnácté narozeniny,rozhodl jsem se opustit školu a uskutečnit své plány. Začal jsem vystupovat se svou kapelou a vyvíjet se jako muzikant. To bylo to,co jsem měl v úmyslu."

V létě 1976 opustil Nick Gilder novou kapelu Sweeney Todd. Bryan přesvědčil kapelu,že on je ten pravý kdo má Gildera nahradit. Kapela znovu natočila svůj hit Roxy Roller,aby ho později vydala v USA. Albu If Wisches Were Horses,které kapela vydala v roce 1977,přispěl Bryan autorsky třemi písněmi.

Po několika turné Bryan kapelu koncem roku 1977 opouští.


Bryan Adams

Konečně nahoře (1982-83)
Když debutové album Bryan Adams neuspělo v mezinárodních hitparádách,když se druhé album You Want It,You Got It, umístilo jen na 118.místě amerických hitparád a singl z tohoto alba Lonely Nights se na jaře 1982 vyšplhal až na 84.místo US-Charts,zaplatil pro konec roku turné v předprogramu tak prominentních kapel jako Foreigner nebo The Kinks.

Pro tyto účely sestavil novou kapelu. Šel na západní pobřeží Kanady a přesvědčil tři známé vancouverské muzikanty-Keitha Scotta,Johna Hannah a Davea Reimera .Tato sestava byla příležitostně proměňována a stabilizována se Scottem Hannah,Davem Taylorem a Jimmy Wesleym.

Když uzrál čas na vydání nové desky,vybudoval Bryan silné pracovní vztahy s kytaristou Keithem Scottem a Davem Taylorem. A tak šli tito tři do studia, doplněni o Tommyho Mandela a Mickey Curryho(vpravo).Výsledkem bylo roku 1983 vydané LP Cuts Like A Knife,které se stalo konečně průlomem.

V květnu 1983 vydal píseň Straight From The Heart,kterou složil spolu s Jimem Vallancem. Singl dosáhl Top Ten amerických hitparád. V červnu toho samého roku stálo třetí album Bryana Adamse Cuts Like A Knife na 8.místě US-Charts,v srpnu dosáhla titulní píseň jako singl patnáctého místa.

Zdálo se,že to Bryan tušil. V každém případě chválil své třetí LP už před jeho vydáním. "Toto album je tím nejlepším,co jsem dosud realizoval." Proč byl tak nadšený? "Chtěl jsem,aby deska dostala atmosféru Live-nahrávky. Byl jsem si jistý,že to by lidi nejspíš oslovilo. Cuts Like A Knife je celkem studiová verze toho,co mi na našich koncertech hrajeme živě. Vlastně jsme vypustili jen moje hlášky."

Když byl rok 1983 u konce mohl se Bryan ohlédnout za několika utěšenými měsíci. V tomto roce byl cenami hudebního průmyslu takřka zavalen:nejúspěšnější nováček roku,obsadil druhé místo mezi umělci a třetí mezi neprodávanějšími alby,rovněž byl šestý v Top-Ten nejprodávanějších singlů a mezi nejprodávanějšími LP devátý.

Bryan Adams

Reckless (1984-85)
Rok 1984 začal klidněji než skončil předchozí rok. Nahrávání Bryanova dalšího alba Reckless začalo v únoru 1984 ve Vancouveru a vedle toho si našel Bryan s Jimmem Vallancem ještě čas složit dvě písně k filmu Teacher,které nahráli s kapelou Rockband 38 a Joe Cockerem.

V srpnu bylo nahrávání alba krátce přerušeno. Ve Vancouveru vystupovala Tina Turner a po koncertě se potkala s Bryanem. Krátce nato stála Tina ve studiu,aby s Bryanem nahrála duet It s Only Love,který se stal v zimě 1985/86 dalším Adamsovým hitem:15.místo v USA,29 ve Velké Británii-a píseň brzy neodmyslitelně patřila k rozhlasovým stanicím po celém světě.

"Produkce Reckless byla v každém ohledu těžší než Cuts Like A Knife. Největší problém pro mě ale byl s tím,že my-když jsme se v zimě 1983 vrátili z turné-jsme byli přivítáni otázkou: "Kdy vyjde vaše další album? Kdy budete konečně hotovi?"

Ale přece nebyl Bryan prací na desce nejen vyčerpaný: "Samozřejmě mně to hrozně bavilo.Především když jsme v létě měli vloženou vícetýdenní pauzu,cítili jsme se úplně osvobození a na konci zněla deska tak,jak jsem ji chtěl mít. Za produkci jsem dostal také chválu od lidí,kteří mě už léta znají. Něco takového je pro mě docela zvláštní vyznamenání. Byl bych s touto deskou spokojený,i kdyby potom neměla žádný komerční úspěch."

Také na absenci pravé doprovodné kapely nemohl Bryan naříkat. Směs nového bubeníka (Pat Steward) a starých známých muzikantů jako Dave Taylor ponechala kapelu rutinovanou a neopotřebovanou zároveň. "Davea znám od svých patnácti let",říká Adams a s úsměvem připojuje "Už dřív jsem chtěl hrát s jeho kapelou. Pyšně jsem si vykračoval s dlouhými vlasy a vším zesilovacím harampádím a efektními přístroji do jeho zkušebny a chtěl jsem právě spustit.,když se oni vzpamatovali z překvapení a velkým obloukem mě zase vykopli. Kdo se Davea na tuhle historku zeptá,tomu ji vypráví. Nechtěli mě."

"Taky Keith a já jsme dřív hráli ve dvou různých kapelách,které se nemohli snést. Dobře si vzpomínám na to,jak jsme se jednoho dne potkali v Torontu a na otevřené ulici si vjeli do vlasů. Což bylo přirozeně už proto zvláštní,protože oba pocházíme z Vancouveru. Viděl jsem ho a zeptal se: "Co tady hledáš?" a on se mě zeptal: "Co ty tady děláš...?" a už to bylo. Asi o pět let později jsme si všichni spolu sedli a mluvili o všech těchto hloupostech mezi námi. A teď hraje v mé kapele. Od té doby,co existuje."

Když v pozdním podzimu 1984 deska Reckless vyšla,vylétlo album ve světě do vrchních pater hitparád. Run To You jako první singl z desky dosáhl v americkém Charts šestého místa a ve Velké Británii místo jedenácté.

Albem Reckless se Bryan definitivně usadil mezi špičkovými rockovými hvězdami. V létě 1985 přistál Bryan s baladou Heaven jako zázrakem v hitparádách. Singl vyšplhal až na první místo US-Charts a nadělil kanadskému rockerovi jeho první milión. V mnoha hitparádách se umístil také singl Somebody.

Bryan AdamsRobinova píseň
(Everything I Do) I Do It For You, nejsenzačnější balada, kterou Bryan dosud vydal. "Poprosili mě, jestli bych nenapsal píseň.".řekl například reportérovi Brava. "Dostal jsem scénář filmu Robin Hood-Král zlodějů s prosbou, jestli by mě k tomu něco nenapadlo. Potřeboval jsem přesně hodinu k napsání (Everything I Do) I Do It For You - jako poslední z patnácti písní na albu. Nejlepší čísla přicházejí vždycky rychle."

V číslech - v US - Charts za pět týdnů na prvním místě
- v německé hitparádě hned v prvním týdnu na druhém místě
- ve Velké Británii napoprvé první místo
- v Holandsku neprodávanější singl roku,11 týdnů na prvním místě mezi singly
- 1.místo v Belgii,Rakousku,Švýcarsku,Finsku,Švédsku a Norsku;dohromady 1,3 miliónu prodaných singlů
- ve Velké Británii byla píseň celkem 16 týdnů na prvním místě hitparády-déle než jakýkoliv jiný hit
Bryan Adams

(1992-dnes)
Mezi Waking Up The Neighbours a jeho dalším albem 18 Til I Die byl pro společnost A&M čas zbilancovat Bryanovu kariéru.

V roce 1993 byla vydaná Bryanova "bestofka" So Far So Good,které však obsahovalo jen jeden nový hit-Please Forgive Me. Tohoto alba bylo celosvětově prodáno asi 13 miliónů kusů Kromě toho vyšlo All For Love-Soundtrack k filmu Tři Mušketýři, který nazpíval spolu s Rodem Stewartem a Stingem.

1994 bylo vydané album Live! Live! Live!,které objasnilo Bryanovu nejsilnější stránku-živé koncerty. Rovněž v tomto roce vyšplhalo All For Love až na špičku americké hitparády. Šest vyprodaných koncertů na londýnském stadiónu Wembley následovaných v létě vystoupeními v Novem Sadu a Modeně s L.Pavarottim zklompletovalo Bryanovy aktivity v roce 1994.

V roce 1995 přispěl Bryan písní Have You Ever Really Loved A Woman k filmu Don Juan de Marco. Za tuto píseň byl dokonce na jaře 1996 nominován na Oskara.

Vydáním 18 Til I Die zažil Bryan opět pád dolů. Opět dlouho natáčené album nepřineslo žádný hit. I přes dlouhé turné po Evropě s vystoupeními na Nürburgringu a v Norimberku nemělo album nikde na světě dobrou prodejnost. Na základě chybějícího zájmu musely být termíny ohlášených koncertů v USA zrušeny.

V roce 1997 vzal Bryan dlouho existující nabídku od stanice MTV na její Unplugged koncert a na podzim absolvoval v New Yorku show,která byla později vydaná pod názvem MTV-Unplugged. První singl z alba,Back To You,byl v Severní Americe dobře přijat a z toho důvodu vydala A&M další singly v naději,že to ještě zvýší prodejnost. Na konci byla čísla sice slibná,avšak daleko od úspěchu předchozích alb.

V roce 1998 se Bryan ukázal s novým materiálem na jevišti rockové muziky. Vydal singl On A Day Like Today,který byl také titulní skladbou jeho nového alba. Jako singl byl na trh uveden duet se členkou Spice Girls Mel C -When You re Gone.

V roce 1999 vydal Bryan svou druhou "bestofku"-The Best Of Me (foto vlevo-obal). Stejnojmenný singl dosáhl v Evropě sympatického hitparádového umístění.

Roku 2000 napsal s Philem Thornaeyllem píseň Ronana Keatinga The Way You Make Me Feel. Rok 2001 začal Adams vystoupením na World Sports Award. Toto v lednu načaté turné pokračovalo zastávkami ve Skotsku (leden),Kanadě (únor) a USA (březen,duben). Dále pokračoval do středního Orientu a Indie. Později měl vystoupení také v Německu a Švýcarsku. Později vydal Live DVD Live At Slane Castle

Jeho talent ke skládání filmové muziky se potvrdil v roce 2002,kdy se podílel na soundtracku k filmu Spirit-Der wilde Mustang. V té době se také vydal na další turné,na které se změnilo složení kapely-původní trio Adams,Curry,Scott doplnili klávesista Gary Breit a Norm Fisher.

V roce 2004 vydal album Room Service (foto-obal). Rockové album smíchané s lehkými baladami. První singl z tohoto alba má název Open Road.


Bryan Adams


Diskografie:
Album
2005 Anthology (cd 2)
2005 Anthology (cd 1)
2004 Room Service
2002 Spirit: Stallion Of The Cimarron
2002 Spirit: L'etalon Des Plaines
2001 Do To Me
2000 The Best Of Me (Limited Edition)
1998 On A Day Like Today
1997 MTV Unplugged
1996 Let's Make A Night To Remember
1996 18 Till I Die
1996 The Only Thing That Looks...
1996 18 Til I Die
1996 Cuts Like A Knife/Heaven
1995 Have You Ever Really Loved A Woman?
1993 So Far So Good
1993 Please Forgive Me
1993 All For Love
1992 Do I Have To Say The Words
1992 Thought I'd Died And Gone To Heaven
1991 There Will Never Be Another Tonight
1991 Can't Stop This Thing We Started
1991 Run To You
1991 Everything I Do, I Do For You
1991 Waking Up The Neighbours
1991 Fan Box Set
1988 Hits On Fire
1987 Into The Fire
1984 Reckless
1983 Cuts Like A Knife
1981 You Want It, You Got It
1980 Bryan Adams
1977 Sweeney Todd Kompilace
2003 Best Of Me (Tour Edition)

Live
1988 Live! Live! Live!

Bryan AdamsFilmografie:
2005UK Radio Aid ...Performer
2004Great British Pop Test, The ...Performer
2004Magical World of 'Ella Enchanted', The ...Interviewee: Songwriter
2002Party in the Park 2002 ...Performer
2001100 Greatest Number One Singles ...
2001Elton John: Greatest Hits (Elton John: One Night Only - Greatest Hits Live) ...Guest vocalist
2000All-Star Tribute to Joni Mitchell, An ...Performer
2000Who Live at the Royal Albert Hall, The ...Guest
1999Tina Turner: Celebrate Live 1999 ...Performer
1997Oceana Return of the Dolphin ...Host
1994Elvis: The Tribute ...Performer
1994Pavarotti & Friends 2 ...Guest performer
1990Wall: Live in Berlin, The ...
1989Růžový Cadillac (Pink Cadillac) ...Gas Station Attendant
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama