Heath Ledger si schválně vybírá ty nejhorší role

27. září 2008 v 17:17 | Dany |  H-Články


Heath Ledger si schválně vybírá ty nejhorší role

"Udělal jsem všechno pro to, abych si zničil kariéru," chlubí se někdejší hvězda Patriota, kde si zahrál po boku Mela Gibsona. Jenže ta destrukce kariéry se australskému fešákovi moc nepovedla!
Poprvé se vynořil na přelomu tisíciletí v teenagerské komedii 10 důvodů, proč tě nenávidím (s Julií Stiles) a hned bylo zřejmé, že stávající generace hollywoodských krasavců nebude u vesla věčně. Brad Pitt (nyní 41), Tom Cruise (43) nebo Hugh Grant (44) se v té době blížili čtyřicítce a v kategorii "mladý sympatický neokoukaný sex-symbol" se uprázdnilo místo jako stvořené pro tehdy dvacetiletého Australana Heathe Ledgera. Své postavení vycházející hvězdy rychle potvrdil ve dvou historických filmech: Patriot a Příběh rytíře. Agenti a producenti mu slibovali velkou budoucnost. Ale Heath Ledger (nyní 26) nebyl spokojený.


"Byla to doba, kdy jsem si svou profesionální dráhu nevybíral - vybírali ji za mě jiní. Na Příběh rytíře jsem ani nedělal konkurs, prostě mě do toho šoupli," říká. "Cítil jsem, že kariéra se mi vymyká z rukou. Všechno za mě rozhodoval někdo jiný. Neměl jsem šanci předvést nic jiného než blonďatého hezouna a začínalo mě to otravovat." Herecké peklo, kterým Heath v té době procházel, zmírňoval snad jen fakt, že jeho honoráře se během dvou let ztřicateronásobily: ze 100 tisíc dolarů, které obdržel za 10 důvodů, proč tě nenávidím, se vyšplhaly na 3 miliony za Příběh rytíře.
Peníze a popularita však zřejmě představovaly jen chabou náplast na utrpení způsobené tím, že Heath nechtěl být sexsymbolem - chtěl být Umělcem. Pochopitelně, něco podobného o sobě tvrdí snad každý správný hollywoodský sexsymbol, patří to zkrátka k bontónu. Málokterá hvězda ale začne situaci řešit tak radikálně, jako to udělal Heath Ledger: "Filmy, které jsem točil, se mi nelíbily. A tak jsem se rozhodl, že svou dosavadní kariéru zničím."
Začal si vybírat role, které nikdo jiný nechtěl. Vrátil se do rodné Austrálie a za zlomek svých někdejších honorářů ztělesnil tamějšího slavného banditu ve filmu Ned Kelly či sebedestruktivního závisláka Dana v dramatu Candy. Ve skejťáckém snímku Legendy z Dogtownu, který měl ve čtvrtek premiéru, si zahrál stárnoucí odepsanou máničku, která ke konci příběhu utápí zbytky svého charismatu v alkoholu.


Heathovy příznivce však asi nejvíc šokovalo jeho rozhodnutí vzít roli homosexuálního kovboje v neobvyklé westernové romanci Brokeback Mountain. "Byla to první role, kvůli které jsem musel začít posilovat," říká, "což je docela bizarní. Po hercích se většinou chce, aby nabírali svaly, když mají hrát superhrdiny nebo něco podobného, a ne čtyřprocentní kovboje." Posilování však nakonec zúročil hlavně v milostných scénách, které - jak tvrdí jeho herecký kolega Jake Gyllenhaal - byly opravdu mimořádně drsné: "Při líbání mi Heath skoro zlomil nos. Měl se mnou praštit o zeď a začít mě líbat. A pak já se mu vyškubnu a zas popadnu jeho a praštím s ním o protější zeď a líbám ho. Málem jsme ze sebe navzájem vymlátili duši. Předtím jsme spolu v jiné scéně natáčeli rvačku, a to jsem zdaleka nebyl tak potlučený," popisuje nevšední kovbojskou romantiku. Sluší se ale dodat, že film právě dnes dostal na benátském filmovém festivalu Zlatého lva, takže Heath je o krok blíže k respektovanému postu Umělec...


Všichni, kdo to s Heathem mysleli dobře, však byli z jeho nových filmů poněkud v šoku. "Producenti mi říkali, že jsem se zbláznil. Pořád jsem měl za zády agenty, tiskové mluvčí, příbuzné, a všichni mi pořád dokola domlouvali: ,Co to provádíš? Měl bys dělat tohle. Měl bys dělat tamto,´" vzpomíná. Jeho bourání hvězdné image nakonec v loňském roce vyvrcholilo rozchodem s australskou krasavicí Naomi Watts (36), po jejímž boku strávil dva roky. Je ale přesvědčen, že jeho destruktivní strategie se mu už začala vyplácet. Prvním důkazem má být film Kletba bratří Grimmů, ve kterém si spolu s Mattem Damonem zahrál dvojici slavných německých pohádkářů.
Heath Ledger by se ale měl mít na pozoru. V historické komedii Casanova, která bude hotova koncem letošního roku, představuje jednoho z největších svůdníků všech dob. A tak by se snadno mohlo stát, že díky Casanovovi se znovu octne tam, odkud se tak pracně vysekával - ve škatulce mladého sympatického sexsymbolu.


Prozatím ale před popularitou pořád spíše prchá. Nedávno ohlásil roční dovolenou, aby se mohl věnovat manželce Michelle Williams (24) a jejich očekávanému potomkovi. Herecký pár uvažuje o přestěhování do Itálie, která Heathe okouzlila právě při natáčení Casanovy. "Dal jsem svůj život do kupy, jak profesionálně tak v soukromí," říká Heath. "Ale byl to dlouhý a namáhavý proces a nebyl tu žádný mistr Yoda, který by mě nasměroval na správnou stranu. Na všechno jsem si musel přijít sám."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama