Gordonsetr

28. listopadu 2008 v 16:16 | Dany |  G

Skotský setr, Gordonsetr (Scotch Setter, Gordon Setter)
Skotský setr je jediné místní skotské plemeno přátelských psů. V porovnání s ostatními setry toto plemeno není tolik populární.

ANGLICKÝ NÁZEV:
angl.: Gordon Setter (to set = dělat stojku)
PŮVOD:
Gordonsetr byl vyšlechtěn ve Skotsku začátkem 18. století. Vznikl v rodovém zámku vévody z Richmondu a Gordonu vr Skotsku a na počest svého zakladatele byl také pojmenován - Setrem ze zámku Gordon. Později, na konci 70. let byl Gordonsetr svým tvůrcem zdokonalen, a to participací kolie a Bloodhounda.


POPIS:
Gordonsetr je plemenem loveckých přátelských psů. Je to krásný, elegantní a harmonicky rostlý pes, vytvořený především k rychlému hledání pernaté zvěře. Záda má silná a dostatečně rovná. Hlava je dlouhá, jasných tvarů s chytrýma a lesklýma očima.
Přechod z čela na čumák je ostře zřetelný. Oči jsou velké, vypouklé, tmavě hnědé barvy. Čenich nosu je velký a široký, s otevřenými nozdrami. Uši jsou visící, posazené jen o trochu výše, než jsou posazené oči, jsou měkké, dlouhé, široké a vydatně přiléhající k lícním kostem. Hrudník je široký a hluboký. Břicho má přiměřeně vtažené. Ocas je spíše kratší, rovný nebo šavlovitý, tlustý u základu a ke konci se zužuje. Závěs na ocase začíná již u základu. V klidném stavu je spuštěný dolů, při vzrušení se zdvihá na úroveň zad.


VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 66 cm.
Fena má v kohoutku 62 cm.

VÁHA:
Pes váží 29,5 kg.
Fena váží 25,5 kg.
(Váha je udána Standardem FCI.)
SRST:
Gordonsetr má na hlavě a předních stranách nohou srst krátkou a vydatně přiléhající. Na krku, zádech a na bocích je vlas dlouhý, měkký a rovný nebo zlehka vlnitý. Na uších, spodní části hrudi a na zadních stranách předních a zadních končetin vytváří dlouhá srst závěsy. Prodloužená srst na hlavě, jakýsi "čepec", není dovolena. Zbarvení je černé, s lesknoucím se litím, s jasným, rezavě červeným a zřetelně ohraničeným pálením. Dovolují se bílé známky na krku a na hrudi. Péče o srst není náročná.

CHARAKTER:
Gordonsetr je laskavý, přátelský, uvolněný a živý pes, s vyváženým charakterem. Ze všech setrů je nejsilnějším, ale také nejpomalejším. S dětmi žije v rodině klidně a v souladu. Je všeobecným miláčkem.


PÉČE:
Gordonsetr potřebuje každý den zajistit dostatek pohybu. Jinak na péči není náročný.


PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
Gordonsetr se průměrně dožívá 13 let.
VYUŽITÍ PŮVODNÍ:
Vyhledávač zvěře a přinašeč ptactva.


VYUŽITÍ DNES:
Lovecký pes a společník.PLEMENO:
FCI VII. - Ohaři, přinašeči a slídiči.
Sekce 2 - Ohaři.
S pracovní zkouškou.OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
GS.


ČÍSLO STANDARDU:
6/ 25.09.1998 (Velká Británie)DATUM PUBLIKOVÁNÍ PŮVODNÍHO STANDARDU:
14.06.1987
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama