Faraónský chrt

14. února 2009 v 17:44 | Dany |  F
Faraónský chrt (Pharaoh Hound)Faraónský pes je plemeno krátkosrstých loveckých psů. Chytrý, věrný a hravý pes.


ANGLICKÝ NÁZEV:
Pharaoh Hound, Kelb-tal Fenek

PŮVOD:
Dávnověké plemeno psů, známé již před více než 5 tisíci let, o čemž svědčí nálezy kreseb a zobrazení Faraónských psů ve staroegyptských hrobkách. Předpokládá se, že féničtí kupci zavezli toto plemeno na ostrov ve Středozemním moři, kde se tito psi po celá tisíciletí rozmnožovali v čistotě. V roce 1920 se Faraónský pes dostal do Velké Británie, ihned však velký úspěch nesklidil. Teprve po 40ti letech od přivezení, zde začali mít tito psi mít větší popularitu. V roce 1968 byli přiznáni ve Velké Británii, poté i v Kanadě, ale teprve v roce 1975 byli oficiálně přiznáni. Ve východní Evropě a v dalších zemích mají pouze jednotlivé exempláře.

POPIS:
Využívá se hlavně jako pes-společník, třebaže může lovit jako stopař i "po zraku".
Pes je středního vzrůstu, s majestátním držením těla a ušlechtilými obrysy. Vyznačuje se neobvyklou krásou a elegancí, vyzývající pocit nadšení. Hlava je dlouhá, ve tvaru tupého klínu. Přechod od čela na čenich je vyrovnaný. Čenich nosu je velký, tělové barvy. Oči jsou jantarové, nevelké a oválné. Uši mají trojúhelníkový tvar, jsou stojaté a vysoko posazené. Hrudník má spuštěný až k loktům. Ocas je středně vysoko nasazený, u kořene dost silný, prudce se zužující ke konci, při vzrušení nesený vzhůru a srpovitě zahnutý.

VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 56 až 63,5 cm (ideál je 56 cm).
Fena má v kohoutku 53 až 61 cm (ideál je 53 cm).


VÁHA:
Není udána.

SRST:
Srst je lesklá a přiléhající. Zbarvení je rezavě hnědé různé sytosti, povoleny jsou i bílé značky na hrudi a prstech. Žádoucí je bílý koneček ocasu.CHARAKTER:
Chytrý, věrný a hravý pes, necítí se příliš dobře mezi menšími dětmi. K cizím lidem je zpočátku nedůvěřivý. Pro držení v domácích podmínkách se nehodí.PÉČE:
Nepotřebuje žádnou zvláštní péči.

PLEMENO:
FCI V. - Špicové a primitivní typy.
Sekce 6 - Primitivní plemeno.
Bez pracovní zkoušky.

OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
FC

ČÍSLO STANDARDU:
248 / 15.09.1997 (Malta)
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Monishka Monishka | Web | 14. února 2009 v 19:22 | Reagovat

odepíšu neboj --- chci udělat návod, jen teď nemám čas se dostat na komp, na notebooku nemám ty potřebný věci ;), trpělivost

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama