Irský pšeničný teriér

13. března 2009 v 15:48 | Dany |  I
(Srý, ale horší fotky už jsem prostě nesehnala...)


Irský jemnosrstý pšeničný teriér (Irish Soft Coated Wheaten Terrier)

Irský jemnosrstý pšeničný teriér je jedním z významných teriérů Irska (původem ze 17.století), který má legendární historii a kterou se Irové velmi honosí.Fotky: Irský jemnosrstý pšeničný teriér (foto, obrázky)ANGLICKÝ NÁZEV:
Irish Soft Coated Wheaten Terrier

PŮVOD:
Irský jemnosrstý pšeničný teriér je jedním z významných teriérů Irska (původem ze 17.století), který má legendární historii a kterou se Irové velmi honosí. Tato pověst říká, že když koráby španělské Velké armády se dostaly až k břehům Irska, aby se zde vylodili, objevili modré psy jako nebe, kteří se počítají za předky pšeničného teriéra. Toto plemeno nekřížilo krev s jinými teriéry a proto si ochránilo panenskou čistotu. Plemeno je všeobecně nadáno: pase skot, výborný strážce domu i stáje, chytá hlodavce. Šíří se do Velké Británie, USA a jiné země Evropy.
POPIS:
Irský jemnosrstý pšeničný teriér je plemeno loveckých psů. Krásný, urostlý, kompaktní pes středních rozměrů. Hlava je úměrná, přiměřeně dlouhá s mírným přechodem od plochého čela k ne příliš dlouhému čumáku. Čenich nosu je černý, velký. Uši malé, trojúhelníkové, visící. Oči tmavé, malé s temnými víčky. Ocas není příliš tlustý, vysoko posazený.IMG_0416.jpg ella2 picture by jac_037
VÝŠKA:
V kohoutku
u psů 46-48 cm,
pro feny o něco miň.


VÁHA:
u psů 15,8-18 kg,
pro feny o něco miň.
SRST:
Irský jemnosrstý pšeničný teriér se honosí pšeničnou, měkkou proudící srstí, zlehka volnou, připomínající pšeničné pole ve větru. Zbarvení je od čistě pšeničného do zlatě-zrzávého (bílý a rezavý se nepřipouští) nejtmavšími odstíny na uších. Jestliže denně rozčesáváme srst metalickým hřebenem a zbavujeme ji zbytečných vlasů, potom pes nelíná.


CHARAKTER:
Chytrý, veselý a přátelský pes, má rád děti, oddaný společník, skromný v jídle. Věrný sobě i svému chovateli. Velice živý a vytrvalý, proto jsou nutné dlouhé procházky.

PÉČE:
Irský jemnosrstý pšeničný teriér je velice živý a vytrvalý, proto jsou nutné dlouhé procházky. Denně rozčesáváme srst metalickým hřebenem a zbavujeme ji zbytečných vlasů, potom pes nelíná.
PLEMENO:
FCI III. - Teriéři.
Sekce 1: - Velcí a střední teriéři.


OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
SCTČÍSLO STANDARTU:
40 / 28.03.1994 (Irsko)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 KáJíSeQ KáJíSeQ | E-mail | Web | 13. března 2009 v 16:50 | Reagovat

taký nááádhernej pejsáček!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama