Velký švýcarský salašnický pes

27. března 2009 v 16:12 | Dany |  V

Velký švýcarský salašnický pes (Grosser Schweizer Sennenhund)Poměrně velký, masivně stavěný, přesto však harmonicky působící pes.

ANGLICKÝ NÁZEV:
něm.: Grosser Schweizer Sennenhund, Large Weiss Mountain Dog


PŮVOD:
Je největším představitelem skupiny senenhundů. Mezi nejbližší příbuzné plemene patří krátkosrstý senbernar, s jehož křížením získal svoji výšku. Tyto psy již oddedávna využívali pro práci na farmě, pastvě skotu nebo k tažení převážení nákladů. Standart tohoto plemene byl uznán v roce 1905. Mezi švýcarskými psy je nejvíce znám díky bernskému zenenhundovi. Je možné jej spatřit ve své teritorii ve Švýcarsku, ale také v jiných zemích, jako např. USA, Kanadě, Velké Británii.


POPIS:
Poměrně velký, masivně stavěný, přesto však harmonicky působící pes. Výška v kohoutku do 72 cm. Tělo s dlouhým, rovným hřbetem, hlubokým hrudníkem a dlouhou, zaoblenou zádí. Svaly silné, vydatné. Končetiny jsou pevné. Ocas dlouhý, silný, dosahující k hleznům. V klidu nesený dolů, při pohybu se zvedá vzhůru. Srst tvrdá, rovná, krátká, přiléhající. Zbarvení trikolorní, se základní černou barvou a symetricky rozloženými rezavými a bílými znaky.


VÝŠKA:
V kohoutku:
u psů 65-72 cm,
u fen 60-68 cm.


SRST:
Tvrdá, rovná, krátká, přiléhající. Zbarvení trikolorní, se základní černou barvou a symetricky rozloženými rezavými a bílými znaky.

CHARAKTER:
Klidné, vyrovnané plemeno, k lidem podobně přátelské jako bernský salašnický pes. Zároveň však je stále v pohotovosti, pokud jde o ochranu pána a rodiny. Nesnáší agresivní a nervózní výzvy. Příjemný a bezproblémový průvodce, který však potřebuje pevné vedení. Není spokojený v bytě či ve velkých městech.

PEČE:
Vyžaduje každodenní fyzickou zátěž. Péče o srst není složitá.

PLEMENO:
FCI II. - Pinčové a knírači, molossoidní a švýcarští salašničtí psi.
Sekce 3 Švýcarští salašničtí psi.
Bez pracovních zkoušek.

OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
VSP
ČÍSLO STANDARTU:
58 / 09.04.1993 (Švýcarsko)

Dvě fotky jsou z chovat.st. Z Grandolfa.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama