Cane corso

25. července 2009 v 12:02 | Dany |  C

Italský corso pes (Cane Corso Italiano)Italský corso pes je staré italské plemeno služebních psů ze skupiny molossu.

ANGLICKÝ NÁZEV:
Cane Corso Italiano, Sicilian Branchiero
PŮVOD:
Stejně jako neapolský mastif má původ u dávnověkých římských psů. Plemeno je známé ze 17.století. Tito silní psi se používali k lovu velkých divokých zvířat, avšak i jako strážci a hlídači, takže se zúčastňovali i vojenských pochodů. Plemeno bylo oficiálně zaregistrováno v Itálii pouze v roce 1994 a v roce 1996 jej uznala i MKF.

Dnes je to jedno z nejvzácnějších a cenných (drahých) plemen. Jeho rozvojem se zabývají ve školkách v Itálii, Francii, Belgii, USA, Rusku.
Získáno přirozenou cestou - Cane Corso se do dnešních dnů prakticky nezměnilo. Odnětí (zbavení se) mnoha nedostatků, vlastní jiným molossům, například problémy s dýcháním a dysplázie pohybové soustavy.POPIS:
Italský corso pes je středně velký pes, hrubé, pevné postavy, avšak elegantní, suchý, s pevnou kostrou a dobře vyvinutými svaly. Výška u psů v kohoutku je 62-68 cm a hmotnost 42-50 kg; u fen 58-64 cm a 38-45 kg. Pes je rozvláčného tvaru.
Pohybuje se tvárně, čelně a bleskurychle. Hlava je široká, s jasně zřetelnými nadobočnicovými oblouky, dosti široká v lícních kostech. Přechod od čela na čumák je dobře zřetelný. Mezi očima je hluboká brázda, procházející až do zátylku a rozdělujíc (půlí) hlavu vertikálně. Čenich nosu je černý, a rovnými tvary. Vydatný skus. Povoluje se klešťovitý nebo nůžkovitý typ (tvar). Uši jsou trojúhelníkové, visící.
Délka těla převyšuje výšku v kohoutku. Zadek je dlouhý, široký, citelně sražený. Svaly jsou dobře rozvinuté. Vysoko posazený ocas je tlustý v základu.
VÝŠKA:
V kohoutku
u psů - 62-68 cm,
u feny 58-64 cm.
VÁHA:
u psů 42-50 kg,
u fen od 38-45 kgSRST:
Srst je krátká, lesklá, hustá, s nevelkým podsrstím. Zbarvení je černé, šedé, olověné, světle- rezavé, červeně-jelení, tygří. U rezavého (zrzavého) zbarvení je charakteristická černá maska.
CHARAKTER:
Italský corso pes je nádherný služební pes, vynikající hlídač, spolehlivý ochránce i osobní strážce, nikdy neustoupí (nevzdává se) před nebezpečím, nebo ohrožením. Cane Corso je oddaný svému chovateli, jeho rodině. Je obdařen vyrovnaným psychickým stavem, snadno se učí, ale nesmí se na něj příliš spěchat.PEČE::
Vyznačuje se pevným zdravím, nenáročný ve stravě. Krátká srst nevyžaduje zvláštní péči. Může se chovat jak v bytě mimo město, tak i v městských bytových podmínkách.PLEMENO:
FCI II. - Pinčové a knírači, molossoidní a švýcarští salašničtí psi.
Sekce 2.2 Molossi, horští psi.
Bez pracovních zkoušek.

OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
CC
ČÍSLO STANDARTU:
343 (Italie)

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama