Portrét Ch. Nolana

31. července 2010 v 17:36 | Dany |  H-Články
PORTRÉT: CHRISTOPHER NOLAN

Christopher Nolan

Rád vypráví neobvyklé příběhy na přeskáčku, proniká do nejniternějších pocitů svých postav, manipuluje divákem a točí trhák za tři sta milionů dolarů s vervou nezávislého uměleckého režiséra. Christopher Nolan je na hollywoodské scéně nebývalým úkazem, neboť jeho jméno je zárukou kvality.Christopher Nolan

Občan dvou světů


Christopher Jonathan James Nolan se narodil v Londýně v létě roku 1970 jako syn britského reklamního textaře a americké letušky. Dvojí občanství mu zůstalo dodnes a tak nemůžeme s jistotou tvrdit, zda je Angličan nebo Američan. I v dětství střídal dva domovy, když s rodiči osciloval mezi Londýnem a Chicagem.

Školní léta zastihla Christophera v Anglii. Navštěvoval nezávislou střední školu v Hertford Heath v kraji Herfodrshire, aby později studoval na University College of London anglickou literaturu. Jeho dětství silně ovlivnila mánie okolo Hvězdných válek, dospívání zase hutná atmosféra a propracovaný svět Blade Runnera v režii Ridleyho Scotta.

Nolan filmoval prý už od malička. V sedmi letech vzal do ruky otcovu super 8 a točil se svými hračkami první krátké filmy. Na vysoké se díky seminářům také propracoval k filmařině. Jeho první kraťas Tarantella se promítal v roce 1989 v pořadu o nezávislých mladých filmařích na americké veřejnoprávní televizi. Druhý krátkometrážní snímek Larceny se dostal na stříbrné plátno během Cambridge Film Festivalu. Ve třetím filmu Doodlebug se objevil herec, se kterým Christopher Nolan odstartoval svojí profesionální filmařskou kariéru - Jeremy Theobald se stal hlavní figurou v Nolanově celovečerním debutu Sledování.Christopher Nolan
Silné bratrstvo


Sledování vypráví o spisovateli, který marně loví inspiraci a tak začne sledovat namátkou kolemjdoucí, aby pronikl do jejich soukromí. To mu doslova umožní lupič Cobb, který naučí lačného autora krást a poznávat z majetku okradených jejich osobnost. Příběh zkonstruovaný pro Nolana typickou nelineární formou, dával tušit, že se rodí osobnost zaujatá jak netradičními způsoby vypravěčství, které by vtáhly diváka do děje a zákeřně si s ním pohrávaly až do posledních vteřin, ale také modelováním psychologie figur do intimních detailů. Zde se také objevuje motiv spojující záhadně jeho filmy - ztráta intimity, záměna identity a v přímém protikladu k ní neschopnost přečíst pravou lidskou tvář skrytou za věčnou maskou (nebo snad masku skrytou za tváří?).

Způsob naznačený ve Sledování dotáhl Nolan k dokonalosti ve svém druhém snímku Memento.
Ten vznikl na základě povídky Christopherova bratra Jonathana, jenž je jeho kreativním druhem dodnes. Líčí příběh muže, který přišel o krátkodobou paměť a vše po třech minutách zapomíná. Tento muž je navíc k smrti zaujat pomstou. Divák sleduje jeho počínání od konce příběhu, a tak je na tom stejně jako jeho hrdina - netuší, co dělá a proč to dělá. Zpětně se dobírá příčin svého konání.

Nolan mistrně spojil dvě časové linie, lineární a retrospektivní, a vybudoval scénář, který byl okamžitě nominován na Oscara. Film se stal v pravém slova smyslu kultovním a propojil svět uměleckého neboli nezávislého filmu, s komerčním, zábavním průmyslem. Memento obsahuje jak umělecké kvality, originalitu a řemeslný um, tak charismatické figury, napětí, adrenalin a příběh, který diváka prostě baví.Christopher Nolan

Nová hvězda


Remake Insomnia z roku 2002 se stal jedním z mála filmů, o nichž americká kritika prohlásila, že je lepší než evropský originál. Nolan spolu se scenáristkou Hillary Seitzovou přepracovali stěžejní momenty stejnojmenného norského filmu a změnili charakterové rysy hlavních postav. Dva detektivové z Los Angeles odjíždějí hledat vraha na Aljašku. Jeden z nich, Will Dormer, jehož ztvárnil Al Pacino, trpí díky nekonečnému aljašskému dnu nespavostí, která je příčinou jeho mnoha mylných závěrů. Zaplétá se sám do korupční aféry, a když omylem střelí svého kolegu, lekne se, že jeho kariéra nadobro skončila. Jediným svědkem této události byl však vrah, po němž Dormer jde. Před šílícím mužem se otevírá nesnadné rozhodnutí, které mu rychle běžící události nijak neulehčí. Psychologicky vybroušený příběh umocnil Nolan ještě důsledným budováním temné atmosféry za nekonečného denního světla.

Vzhledem k tomu, že Insomnia vznikla až po Mementu, nevzbudil film mezi diváky a kritikou, i přes většinu pozitivních recenzí, takové nadšení. Talentovanému režisérovi, o němž už nikdo nepochyboval, však otevřel dveře k zcela jinému typu filmů. Ačkoli byl Christopher spokojen s laděním svých předchozích snímků, toužil někdy natočit blockbuster. A tuto možnost dostal.Christopher Nolan
   


Batman Begins

Batman přichází


Spolu se scenáristou Davidem S. Goyerem se mu podařilo přesvědčit studio Warner Bros., že dokáže opět nastartovat kdysi úspěšnou licenci na komiksovou postavu Batman. Joel Schumacher ji zdevastoval neúspěšnou fraškou Batman a Robin, kterou před kasovním propadem nezachránil ani Arnold Schwarzenegger. Nolan přišel s novým, civilnějším konceptem, než který v osmdesátých letech nastavil Tim Burton, a dal postavě milionáře Bruce Wayna lidštější obrysy a realističtější pocit rozpolcenosti. V první polovině velmi dlouhého filmu se jal zkoumat počátky a motivace jeho proměny v maskovaného hrdinu, aby v druhé zavdal komiksovému žánru s klasickou a nepříliš nápaditou zápletkou o zbrani, která může zničit město Gotham tak, že uvaří všechnu vodu.

Batman začíná se stal obřím hitem. I přes šablonovité finále se Batmanovská obroda povedla. Staré známé postavy získaly zcela nové tváře, které jsou daleko víc filmové než komiksové. Atmosféra, obsazení i kadence filmu udělaly přes noc z Christophera Nolana skutečné hollywoodské eso, jehož snímky dokážou celosvětově vydělávat stamiliony a přitom si získat diváka kvalitou nad pompézním pozlátkem.
Kouzla kam se podíváš


Aby se nemusel pořád zabývat obřími finančními toky a více než stohlavým štábem, odskočil si Christopher Nolan k levnějšímu, ale nikoli komornímu snímku, kam obsadil své dvorní herce z Batman začíná - Christophera Balea a Michaela Cainea. Film Dokonalý trik z roku 2006 vypráví o rivalitě dvou populárních kouzelníků v kulisách Londýna devatenáctého století. Ačkoli je tempo dramatu o pomstě, nenávisti a touze odhalovat tajemství volnější než eskapády netopýřího muže, Nolan opět nutí diváka sedět napjatě v kinosále a čekat na závěr, v němž dojde k odhalení nejen pohádkového tajemství, ale i myšlení a záměrů hlavních charakterů.

Magický úspěch zopakoval posléze v pokračování nového Batmana jménem Temný rytíř, kde inscenoval obří akční podívanou, která uchvátila nejen měřítkem a famózním obsazením, kterému vévodil Heath Ledger jako Joker, ale především propracovaností zvratů a psychologií figur v komiksovém filmu dosud nevídanou. Christopher Nolan je kouzelník, a o převlecích, záměnách, očekávání a jejich zklamání a posléze překvapivému naplnění vypráví ve všech svých filmech.The Dark Knight


Víc než pouhý trik

Magik Alfred Borden, který prožil celý život jako jeden, i když měl identické dvojče, komisař Gordon, jenž se nechal zastřelit, aby se nečekaně objevil a zatknul Jokera, tak zloděj jménem Cobb z Nolanova debutu Sledování se vrací znovuzrozen zpět na scénu v nejnovějším snímku Počátek.

Podobnost jmen je možná čistě náhodná (spíše ne), ale Nolanův styl, hrátky s tajemstvím a pronikáním pod nekonečné slupky lidské osobnosti koincidencí rozhodně není. Ve velkolepém thrilleru Počátek vykrádá Cobb, tentokrát v podání Leonarda DiCapria, sny. Leze do hlav lidem a v jejich vlastních nepojmenovatelných světech, v jejich nejhlubší intimnosti je připravuje o tajemství, která oni sami možná ještě neznají.

Nejen, že o těchto "cestách do mysli" Nolan opakovaně vypráví, ale stejně tak fungují jeho filmy. Vezme diváky na výpravu příběhem, kde kdykoli něco zjistí, jsou o to záhy připraveni. Jsou hračkami v jeho rukách a nemohou dohlédnout svého osudu, stejně jako postavy na plátně, jež se o sobě stále dozvídají něco nového. I Christopher Nolan, naštěstí, stále objevuje něco nového. Doufejme, že mu to dlouho vydrží.


Christopher Nolan

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Rejža Rejža | 1. srpna 2010 v 19:10 | Reagovat

Už se těším na ten Počátek..... :-D :-P

2 Aily Aily | 1. srpna 2010 v 22:42 | Reagovat

Nj, jeden z (mých) nejvíce očekávaných filmů! :-P

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama